Warto wiedzieć więcej: Taxi

nkurencja taksówekFirmy taksówkarskie prześcigają się, aby zdobyć jak najwięcej klientów w danym regionie. Obniżają ceny, gwarantując najtańszy przejazd na danej trasie. Podają dokładne lub przybliżone cenniki na swoich stronach,

Warto wiedzieć więcej: Taxi Nie wiadomo kiedy będziemy potrzebowali usług typu: , z tego powodu warto mieć ze sobą numer lub adres witryny w razie potrzeby skorzystania z tego typu usług. O taksówkach i transferach.

Konkurencja taksówek

Firmy taksówkarskie prześcigają się, aby zdobyć jak najwięcej klientów w danym regionie. Obniżają ceny, gwarantując najtańszy przejazd na danej trasie. Podają dokładne lub przybliżone cenniki na swoich stronach, niektórzy nawet posiadają przeliczniki online. Rozdają ulotki, wizytówki i stosują inne reklamy zewnętrzne, a wszystko po to aby zatrzymać przy sobie klienta oraz zdobywać nowych.

Pojawiła się również konkurencyjna usługa tzw. Uber, gdzie można zamówić taksówkę ze swojego smartphone'a. Na odzew firm taksówkarskich nie trzeba było długo czekać i już teraz dostępnych jest kilka firm, które oferują to samo.


Z Wiki: Taksówkarz

Taksówkarz ? osoba kierująca pojazdem samochodowym przeznaczonym do wykonania usługi przewozu osób lub mienia, nazywanej powszechnie taksówką.

Określenie to, a także ?taksa?, pochodzi od nazwiska Franza von Taxisa, który w 1490 roku był organizatorem przewozu cesarskiej (cesarz Maksymilian I Habsburg) poczty.

Wykonywanie tego zawodu jest regulowane przepisami, które określają następujące wymagania wobec kandydatów:

ukończenie szkolenia (kursu),
kwalifikacji zdrowotnych (ogólnych),
pozytywnych badań psychotechnicznych,
zdania egzaminu z zakresu ?wykonywania transportu drogowego taksówką?1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówkarz


Świadectwo legalizacji taksometru

Obecnie każdy użytkowany taksometr musi być odpowiednio sprawdzony i poświadczony dowodem legalizacji (świadectwo legalizacji) potwierdzającym, że taksometr spełnia wymagania metrologiczne. Legalizacja taksometru ważna jest 25 miesięcy. Na odwrocie dokumentu wypisane są taryfy zaprogramowane w taksometrze. Kierowca ma obowiązek mieć te taryfy wypisane na naklejce na zewnętrznej stronie prawych drzwi pasażera, oraz od wewnątrz na lewej szybie pasażera.

W większości miast maksymalne dopuszczalne stawki są ograniczane przez urzędy miejskie np. w Katowicach występuje pełna dowolność stosowania opłat, pod warunkiem że spełniają one wymagania metrologiczne i taksometr jest zalegalizowany w terenowym urzędzie miar. W Krakowie stosowanie opłat jest ograniczone przez urząd miasta dlatego taksówkarze nie mogą pobierać na taryfie I (w dni powszednie w godzinach od 6:00 do 22:00) więcej niż ustalone przez urząd miasta 2,80 zł/km.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksometr