Nie potrzeba dużo wysiłku, aby wprowadzić do pomieszczenia odpowiedni nastrój. Czasem wystarczą w odpowiednim stylu i rozmiarze. Zapraszam do lektury
Maszynowe czy rękodzieło?
Dywany tkane maszynowo mają dużo niższą cenę głównie ze względu na krótki czas produkcji (około 1h) oraz użycia tańszych materiałów. Konfrontując to z czasem wykonania dywanu ręcznie, czyli od kilku miesięcy do kilku lat, maszyna robi to znacznie szybciej.
Typowymi materiałami dla dywanów produkowanych maszynowo są wełna, szenil i wiskoza. W przypadku dywanów tkanych ręcznie możemy dodać wełnę owczą, jedwab, jutę i inne tkaniny. Z pewnością wygląd maszyn do tkania dywanów wyglądają bardzo interesująco podczas pracy, potężne krosna, które z niesamowitą prędkością tworzą kolejne dywany.
Dywany z Persji
Ojczyzna dywanów- Persja, stąd też wzięła się nazwa określonego typu dywanów- dywany perskie. Od stuleci są cenione za bardzo wysoką jakość wykonania, są ręcznie tkane i mogą przybierać różne kształty i rozmiary. Popularne są wzory geometryczne, kwiaty (najczęściej róża, czyli symbol życia), zwierzęta i podobizny władców.
Dlatego ceny takich dywanów są znacznie wyższe niż dywanów tkanych maszyno. Rękodzieło zawsze było w cenie, a w przypadku dywanów to nie ma lepszych niż właśnie te ręcznie tkane. A im starszy dywan tym więcej będzie warty.
Wzornictwo
Dywany z reguły robione są w pewnych ściśle określonych wzorach, które można podzielić w następujący sposób: krzywoliniowe, geometryczne oraz figuralne. Po wzorze na dywanie można określić z jakiego miejsca pochodzi.
Współcześnie dywany są robione raczej w stylu geometrycznym, a do tego minimalistycznym. Raczej ciężko w pierwszym lepszym markecie o dywan z jakimś bardziej skomplikowanym wzorem, ponieważ powoli wychodzą z mody i pasują tylko do niektórych wnętrz. Jednak dobrze dobrany dywan może zdziałać cuda w każdym wnętrzu, a już na pewno sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne.