O stresie i depresji

k przed dużą przestrzenią, czy też paranoidalny...lęk przed zarazkami i brudem. Pająki ogólnie nie cieszą się sympatią, ale reagowanie na nie atakiem paniki z hiperwentylacją, nie jest normą (w skrajnych wypadkach atak fobii może

O stresie i depresji Więcej informacji na temat stresu, depresji i lęków znajdziesz tutaj

O fobiach

Bywają i lęki irracjonalne (lub z pozoru irracjonalne), takie jak fobie. Trudno wytłumaczyć lęk przed dużą przestrzenią, czy też paranoidalny...lęk przed zarazkami i brudem. Pająki ogólnie nie cieszą się sympatią, ale reagowanie na nie atakiem paniki z hiperwentylacją, nie jest normą (w skrajnych wypadkach atak fobii może spowodować zdjęcie, lub obrazek). Lek wysokości również jest powszechny, ponieważ nie ma de facto w tym nic dziwnego - boimy się spaść, mamy poczucie zagrożenia. Ale może on mieć oblicze chorobowe - własnie wtedy mówimy o fobii - jeżeli lęk jest tak silny, że utrudnia nam życie i jesteśmy temu całkowicie podporządkowani. Tego nie można lekceważyć, ponieważ taki stan ma tendencję do pogłębiania się. Warto się zastanowić nad terapią i dzięki niej zrozumieć, co tak naprawdę kryje się za tą fobią.


O stresie w pracy - za Wikipedią

Stres w pracy to stan dyskomfortu psychicznego wywołany rozbieżnością pomiędzy warunkami i wymaganiami stawianymi pracownikowi a jego możliwościami poradzenia sobie z nimi w danym momencie. Pracownik dostrzega ten rozdźwięk jako zagrożenie swego zdrowia, życia lub własnej integralności.

Do czynników zagrażających w obszarze wymagań zalicza się m.in.:

przeciążenie ilościowe pracą ? na pracowniku spoczywa obowiązek wykonania dużej liczby zadań w krótkim czasie a warunki pracy uniemożliwiają koncentrację,
przeciążenie jakościowe pracą, powodowane m.in. przez: zadania trudne lub skomplikowane umysłowo wymagające ciągłego dokształcania pracownika,
niedociążenie jakościowe, będące skutkiem takich sytuacji, jak m.in.: monotonia pracy lub praca poniżej możliwości pracownika,
konfliktowość roli oddziałująca na pracownika w sytuacjach takich, jak: konieczność godzenia sprzecznych interesów czy praca w sytuacji uzyskiwania sprzecznych poleceń.
Sytuacje zagrażające w obszarze kontroli nad pracą obejmują przykładowo:

brak jasności co do zakresu zadań albo odpowiedzialności,
brak jasności w zakresie kryteriów oceny pracy i/lub brak informacji zwrotnej o wynikach pracy,
brak jasności co do celów pracy i stawianych wymagań,
niskie poczucie bezpieczeństwa w pracy.
Zagrożenia w zakresie wsparcia społecznego to m.in. :

utrudniony kontakt z przełożonym,
praca w izolacji,
brak systemu motywacyjnego,
system motywacyjny nastawiony na rywalizację.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stres_w_pracy


Sposoby na stres

Współcześnie niestety stres jest codziennością praktycznie każdego. Problemy ze stresem mają już dzieci w szkole. Niestety nie każdy ma dobrą atmosferę w pracy czy też satysfakcjonujące zarobki, wielu ludzi po prostu się przepracowuje bo nie mają innego wyjścia. Jak radzić sobie ze stresem? Wiadomo - idealnie byłoby wyeliminować przyczyny, jednak często to jest niemożliwe. Zamiast tego często sięgamy po umilacze, które szkodzą naszemu zdrowiu - alkohol, słodycze, czy też papierosy. Jedną z dobrych metod jest aktywny tryb życia i wysiłek fizyczny. Pozwala nam pozbyć się złych emocji i wyzwala endorfiny. Spróbuj znaleźć pasję, która cię zrelaksuje - to z pewnością pomoże zachować psychiczną równowagę. To nieprawda, że musi to być kosztowne i modne hobby, czy też wymagające dużego zaangażowania.


Te najgorsze lęki

Każdy się czegoś boi. Wielu z nas obawia się choroby, utraty pracy, czy też straty bliskiej osoby. Są to naturalne lęki, które towarzyszą większości ludzi. Wiemy, że wcześniej czy później będziemy musieli stanąć twarzą w twarz z traumatyczną sytuacją - każdy może stracić bliską osobą, każdy może zachorować, każdy może stracić pracę. To są te najsilniejsze lęki i najbardziej obciążające psychicznie sytuacje. Bardzo trudno jest po takich przejściach wrócić do normalnego życia, a często okazuje się to wręcz niemożliwe. I chyba tego boimy się najbardziej - że stracimy w życiu to, co dla nas najważniejsze, że stracimy poczucie sensu. Brzmi bardzo pesymistycznie, jednak każdy z nas czasami ma takie myśli.


Depresja często dopada ludzi, w których nigdy nikt by nie pomyślał, że coś takiego może im się przytrafić. Przecież powinni być szczęśliwi, mają ugruntowaną pozycję zawodową, spore wpływy na koniec, dom, rodzinę i perfekcyjne życie. Jednak za tym idealnym obrazkiem często kryje się przemęczenie, bardzo duży stres, wielka odpowiedzialność i życie pod presją. Dlatego takim ludziom jest paradoksalnie trudniej, bo nie mogą znaleźć zrozumienia. Ale jak to, jak możesz mieć depresję , NIE MASZ POWODU!!!. To jest bardzo krzywdzące podejście, o czym na własnej skórze przekonali się ci bardziej znani, gdy podzieli się ze światem informacją o swojej chorobie. Oprócz pozytywnych reakcji, sporo było wręcz oburzenia. Nie osądzajmy ludzi, naprawdę status materialny nie daje ochrony przed depresją.


Nie stresuj się

Stres - niby się już tak bardzo do niego przyzwyczailiśmy, a jednak chyba nadal nie doceniamy jego konsekwencji. Czym może się skończyć życie pod ciągłą presją? To zależy. Od tego jak bardzo jesteśmy podatni na stres i jak reaguje na niego nasz organizm. Istotnym czynnikiem jest też wiek i ogólny styl życia. Stres może doprowadzić do depresji, jeśli jest długotrwały i silny. Może spowodować raka, czy zawał serca. Dlaczego? W stresie nasze ciało zachowuje się, jakbyśmy byli zagrożeni - zwiększa się wydzielanie hormonów (takich jak adrenalina) które pozwalają wycisnąć z naszych ciał więcej. Jednak - to się sprawdza, jeśli trwa krótko, a jak zagrożenie mija, to nasz organizm się uspokaja. W stresie jednak nie mija, a utrzymywanie organizmu w ciągłej pełnej gotowości ma fatalny wpływ na jego zdrowie.