O oczyszczalniach

na, czy też zamieni się w pustynie pozbawioną życia, a jednym z działań jakie możemy podjąć, by ją chronić, jest oczywiście oszczędzanie wody. Istnieje wiele sposobów, by to robić, ale nie każdy się za to zabiera. Tak naprawdę jes

O oczyszczalniach

Dlaczego każdy powinien oszczędzać wodę?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dobro naszej planety zależy od każdego z nas. Wszyscy mamy wpływ na to, czy będzie ona piękna i zadbana, czy też zamieni się w pustynie pozbawioną życia, a jednym z działań jakie możemy podjąć, by ją chronić, jest oczywiście oszczędzanie wody. Istnieje wiele sposobów, by to robić, ale nie każdy się za to zabiera. Tak naprawdę jest to nasz wspólny obowiązek i każdy z nas powinien przykładać się i postępować w zgodzie z zasadami ekologii. Jeśli nie będziemy żyć w zgodzie z naturą, wody może szybko zabraknąć, a wtedy cała ludzkość będzie skazana na wyginięcie. Bardzo ważne jest, by każdy oszczędzał wodę, więc warto dowiedzieć się, jak można to zrobić.


Szara woda - usuwanie

Wypływająca z domostw woda delikatnie zanieczyszczona mydlinami jest w tradycyjnej kanalizacji mieszana z odchodami i odprowadzana wspólnym systemem kanalizacyjnym. W ten sposób przetwarza się całość ścieku tak, by usunąć ryzyko chorób i zanieczyszczenia środowiska, zanim woda zostanie z powrotem wprowadzona do obiegu wód powierzchniowych. Pomimo przetwarzania i czyszczenia woda ta wprowadzona bezpośrednio do rzek i mórz ma dużo mniejsze możliwości oczyszczenia się niż w sytuacji przepuszczenia jej przez glebę, mającą większą zdolność oczyszczania. Należy przy tym zaznaczyć, że wpuszczana w ziemię szara woda nie jest wymieszana z ekskrementami, tak jak to jest w przypadku standardowej kanalizacji.

Instalacji szarej wody towarzyszy zazwyczaj instalacja toalety kompostującej, która usuwa patogeny ze ścieku bez wielkich kosztów transportu i przetwarzania, jednocześnie rugując potrzebę odprowadzania ścieków czyli budowy sieci kanalizacyjnej czy szamba.

Z punktu ochrony środowiska wpuszczenie wody z mydlinami w ziemię jest mniej szkodliwe niż wpuszczenie przetworzonych ścieków do wód powierzchniowych. W USA obrońcy tej tezy zaznaczają, że nie zanotowano dotychczas ani jednego przypadku zachorowania związanego z odprowadzaniem czy obchodzeniem się z szarą wodą. Alternatywą usuwania szarej wody jest używanie jej do podlewania roślin w ogrodzie. Rośliny używają substancji odżywczych zawartych w znajdujących się w szarej wodzie resztkach pożywienia (w przypadku zlewu kuchennego) i innych występujących w niej składników (słabych detergentów zmiękczających wodę), zwiększając swój wzrost.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szara_woda


CHemiczne oczyszczanie ścieków

Chemiczne oczyszczanie ścieków ? jedna z metod oczyszczania ścieków. Polega na wytrącaniu niektórych związków rozpuszczalnych lub ich neutralizacji za pomocą procesu koagulacji, neutralizacji, ekstrakcji, elektrolizy, destylacji lub sorpcji na węglu aktywnym. Oczyszczanie chemiczne stosuje się głównie przy ściekach przemysłowych, które zawierają metale ciężkie oraz chemiczne związki organiczne.

W momencie zadziałania substancjami chemicznymi na ścieki uzyskujemy:

zobojętnienie ścieków,
wydzielenie ze ścieków substancji stałych,
wydzielenie ze ścieków substancji organicznych, koloidalnych i związków rozpuszczalnych, przede wszystkim soli metali ciężkich,
odkażenie ścieków,
usunięcie przykrego zapachu,
utlenienie substancji ściekowych.

Źródło: Chemiczne_oczyszczanie_ścieków