O elewacjach

y budynek dobrze komponował się w otaczającej go przestrzeni, to jednak nie brakuje przypadków, w których tynki elewacyjne użyte do wykończenia budynku są rażące i budzą sprzeciw wielu osób. Jednak z drugiej strony przy obecnej ró

O elewacjach

Dekoracyjne funkcje tynków

Można powiedzieć, że dobór odpowiedniego tynku elewacyjnego gwarantuje estetyczny wygląd zewnętrzny budynku. Chociaż wiele osób zwraca szczególną uwagę na to, aby budynek dobrze komponował się w otaczającej go przestrzeni, to jednak nie brakuje przypadków, w których tynki elewacyjne użyte do wykończenia budynku są rażące i budzą sprzeciw wielu osób. Jednak z drugiej strony przy obecnej różnorodności, jaką oferują nam producenci tynków elewacyjnych, trzeba stwierdzić, że właściwie tylko od gustu przyszłego użytkownika budynku zależy to, jaki tynk elewacyjny zostanie wybrany i osoby mieszkające czy przebywające w pobliżu tegoż obiektu zwykle nie mają nic do powiedzenia w tej sprawie.


Pora na teorię - definicja tynku:

Tynk - warstwa z zaprawy lub gipsu pokrywająca powierzchnie ścian, sufitów, kolumn, filarów itp. wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zadaniem jej jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych (w przypadku tynków zewnętrznych), ochrona przed działaniem czynników wewnątrz pomieszczeń (np. para wodna), ogniem (elementy drewniane) oraz nadanie estetycznego wyglądu elementom budynku. Tynk stosuje się również jako warstwę podkładową pod elementy wymagające gładkiego podłoża (płyty styropianowe, płytki ceramiczne) - powszechnie stosuje się wówczas tynk cementowy, cementowo-wapienny lub gipsowy.
Tradycyjne tynki wykonuje się jako jednowarstwowe (surowe, tylko z grubsza wyrównane, pomieszczenia gospodarcze, piwnice itp.), dwu- lub trójwarstwowe. Ze względu na miejsce zastosowania tynki można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne; ze względu na jakość i technikę wykonania widocznej powierzchni: tynki zwykłe, szlachetne, tynki z zapraw plastycznych, tynki specjalne; sposób wykonania: tynki wykonywane ręcznie lub mechanicznie; rodzaj użytego materiału: tynki cementowe, cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe.
Zewnętrzną warstwę tynku trójwarstwowego nazywa się gładzią tynkową.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tynk


O remontowaniu ścian

Prędzej czy później przyjdzie do nas nieuchronna konieczność odnowienia swoich ścian. Odpadające tynki i wyblakłe kolory nie prezentują się szczególnie okazale, więc trzeba je sprawnie zastąpić czymś, co utrzyma się w dobrym stanie przez długie lata. Tutaj często stajemy przed dylematem ? co będzie optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji? Powinniśmy sprawdzić dostępne nam opinie na temat konkretnych farb oraz tynków. Sprawdzając recenzje i miejsca dyskusji w internecie, opinie znajomych oraz fachowców szybko dojdziemy do prawidłowych wniosków. Prawidłowych to znaczy takich, które przełożą się na wysoką estetykę i godną zaufania odporność na upływ czasu oraz inne czynniki. Oczywiście nie można też zapominać o tym, że nasze wnętrza mają się nam przede wszystkim podobać, więc kolorystyka również będzie dosyć istotnym elementem przy wyborze. Z pewnością jednak odnajdziemy idealne połączenie efektowności z jakością, a w dodatku to wszystko zmieści się w rozsądnej cenie.