Kwestia stomatologii, fakty i mity

osób dorosłych. Wobec tego wykonywane są u nich różnego rodzaju zabiegi dentystyczne. Należy do nich zarówno zwykłe leczenie zębów, jak i wstawianie sztucznych zębów. Trzeba przyznać, że dostępność usług wykonywanych przez den

Kwestia stomatologii, fakty i mity

Dentysta dla dorosłych

Dentysta dla dorosłych może liczyć na to, że będzie posiadał sporą liczbę pacjentów. Dzieje się tak dlatego, że problemy z zębami są bardzo często spotykane u osób dorosłych. Wobec tego wykonywane są u nich różnego rodzaju zabiegi dentystyczne. Należy do nich zarówno zwykłe leczenie zębów, jak i wstawianie sztucznych zębów.

Trzeba przyznać, że dostępność usług wykonywanych przez dentystę dla dorosłych jest bardzo wysoka, chociaż wiele zależy także od rodzaju zabiegu dentystycznego, na jaki decyduje się konkretna osoba. Czasami będzie ona musiała poświęcić więcej czasu na znalezienie najlepszego dla siebie dentysty i takiej przychodni, która zapewni jej kompleksową opiekę. Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy dobry dentysta na pewno będzie prawdziwym fachowcem.


Prosto z Wikipedii o endodoncji

Endodoncja ? dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endodoncja


Jak zapobiegać próchnicy? Wikipedia popowiada

Profilaktyka polega głównie na edukacji zdrowotnej, endogennym i egzogennym dostarczaniu fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu, szczotkowaniu zębów, stosowaniu płukanek, nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikaniu częstego spożywania węglowodanów próchnicogennych (głównie sacharoza, ale również glukoza, fruktoza, maltoza), wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

Mikrobiolodzy z UCLA School of Dentistry w listopadzie 2011 ogłosili, iż opracowali płukankę do ust zawierającą STAMP (ang. specifically targeted anti-microbial peptides) o symbolu C16G2, dobrze rokującą jeśli chodzi o eliminację S. mutans (bez wpływu na bakterie saprofityczne) i zapobieganie próchnicy1. Jest to pierwsze tego typu celowane działanie na świecie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Próchnica_zębów