Jakie schorzenia obejmuje endokrynologia?

zywistości jednak prawidłowa praca gruczołów wewnętrznych ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli więc nie ma uzasadnienia dla nagłego przyrostu wagi, poczucia senności, braku energii, nadpotliwości czy drżenia rąk, wart

Jakie schorzenia obejmuje endokrynologia?

Kiedy potrzebny jest endokrynolog?

O problemach związanych z hormonami myślimy zazwyczaj w okresie dorastania, a wiele osób uważa je za cechę właściwą dla okresu przekwitania. W rzeczywistości jednak prawidłowa praca gruczołów wewnętrznych ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli więc nie ma uzasadnienia dla nagłego przyrostu wagi, poczucia senności, braku energii, nadpotliwości czy drżenia rąk, warto udać się do endokrynologa. Ponieważ objawów związanych z zaburzeniami pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego jest bardzo dużo, dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsza konsultacja z lekarzem rodzinnym. Należy pamiętać, że problem ten jest bardzo często dziedziczny, dlatego jeśli w rodzinie pojawiały się już tego typu schorzenia, wizyta u endokrynologa może być tym bardziej konieczna.


Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy ? dlaczego to ważne?

Jednym z najczęstszych problemów, jakie wymagają konsultacji z endokrynologiem jest z pewnością nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Gruczoł ten znajduje się w okolicach szyi, a wydzielane przez niego hormony mają duże znacznie dla naszego organizmu. Jakie objawy mogą świadczyć i kłopotach? W przypadku nadczynności tarczycy będą to spadek masy ciała, osłabienie, pieczenie i ból gałek ocznych, a czasem wytrzeszcz oraz przyspieszone tętno. O niedoczynności tego gruczołu świadczy przyrost wagi, osłabienie, stany depresyjne i suchość skóry. W obu przypadkach należy udać się do endokrynologa, który postawi jednoznaczną diagnozę po przeprowadzeniu odpowiednich badań i wskaże w jaki sposób należy postępować.


Ćwiczenia ortopedyczne wykonywane przez osoby z niepełnosprawnością

Wszystkie osoby w jakimś stopniu niepełnosprawne powinny być poddawane rehabilitacji ortopedycznej. Taka rehabilitacja odbywana w państwowych przychodniach może być wspomagana przez wizyty u wybitnych specjalistów lub prywatną rehabilitację ortopedyczną świadczoną w warunkach domowych. Podobnej rehabilitacji ortopedycznej muszą być poddawane osoby nieuleczalnie chore, które ze względu na swój stan nie mogą za bardzo wychodzić z domu, żeby móc w ten sposób ćwiczyć poszczególne mięśnie i stawy. Szczególne znaczenie trzeba przyznać rehabilitacji osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich oraz osób leżących. Może być ona prowadzona jedynie przez specjalistów. Nawet najbliżsi muszą uważać z wykonywaniem ćwiczeń u osób z głęboką niepełnosprawnością.