Geodeta w centrum uwagi. Krótko o pracy w geodezji

olska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geo

Geodeta w centrum uwagi. Krótko o pracy w geodezji Dobre to podstawa, aby w papierach z budowy nie nie pojawiły się błędy, których poprawa bywa kosztowna. Dzisiaj o geodezji.

Encyklopedia, hasło: Geodezja w Polsce

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa.

Termin miernictwo i związany z nim zawód mierniczego przysięgłego, jako osoby zaufania publicznego należy do polskiej tradycji i został zmieniony w latach po II wojnie światowej z powodów politycznych

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Od czego zależy koszt usług geodezyjnych?

Usługi geodezyjne to nieodzowny element zdobywania pozwolenia na budowę domu, a także dopełnienia niezbędnych formalności, jakie czekają nas podczas realizacji całego projektu. Bez mapy do celów projektowych przygotowanych przez uprawnionego specjalistę nie otrzymamy wszystkich niezbędnych dokumentów.

Czy można w jakiś sposób obniżyć koszt tego typu usług? Jeśli zależy nam na oszczędnościach, warto negocjować cenę wszystkich prac geodezyjnych jakie trzeba będzie wykonać podczas przygotowania działki i samej budowy, ponieważ może to kosztować mniej, niż zlecanie poszczególnych usług oddzielnie. Trzeba też pamiętać, że więcej zapłacimy geodecie budując dom w pobliżu dużych ośrodków miejskich.


Definicja rapidografu

Rapidograf (od nazwy Rapidograph firmy Rotring; nazywany czasami niepoprawnie rapitograf) ? pisak kreślarski w postaci pióra, który pozwala na rysowanie tuszem linii o stałej grubości. Służy do wykreślania rysunków i ich opisywania na papierze (brystolu) lub kalce technicznej. W skład kompletu wchodzi kilka piór kreślących linie o różnej grubości. Standardowo końcówki piór oznacza się różnymi kolorami w zależności od grubości. Zazwyczaj stosowane są grubości: 0,13 (fioletowy); 0,18 (czerwony); 0,25 (biały); 0,35 (żółty); 0,50 (brązowy); 0,70 (niebieski); 1,00 (pomarańczowy) i 1,40 mm (zielony).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rapidograf