Generalnie o wnętrzu, stylach i szkle

aszam do czytaniaO stylu skandynawskimNajbardziej...popularnym stylem wnętrzarskim na świecie jest pewnie skandynawski. Z jednej strony spory udział w tym ma IKEA, która ma swoje sklepy na całym świecie. Jednak ten styl to nie tyl

Generalnie o wnętrzu, stylach i szkle Dzisiaj trochę o dekorowaniu wnętrz. Istnieje dużo sposobów na ożywienie wnętrza, które opiszę w tym artykule np. fajnym pomysłem jest lub jakieś inne. Nie wyprzedzajmy wydarzeń. Zapraszam do czytania

O stylu skandynawskim

Najbardziej...popularnym stylem wnętrzarskim na świecie jest pewnie skandynawski. Z jednej strony spory udział w tym ma IKEA, która ma swoje sklepy na całym świecie. Jednak ten styl to nie tylko IKEA, a właściwie z tą szwedzką marką niewiele ma wspólnego. Taka kariera wnętrz skandynawskich nie powinna dziwić. Prostota, inspiracja naturą, jasne kolory, dużo drewna i stylowych dodatków - to po prostu się sprawdza nawet w trudnych wnętrzach (takich jak małe mieszkanie, skosy, czy też problem z brakiem wystarczającej ilości naturalnego światła). Prawda jest jednak taka, że wnętrz zachowujących wszystkie cechy stylu skandynawskiego nie jest aż tak wiele. Poza tym - to nie jest styl jednolity.


Vintage - ciekawy styl

Mocnym trendem i takim, który utrzymuje się już od wielu lat jest vintage/retro. Nic nie wskazuje na to, żeby szybko minął. Uważam, że elementy tego stylu sprawdzą się świetnie w każdym wnętrzu. Jak ze wszystkim - trzeba mieć umiar. Warto poszukać poszewek na poduszki z nadrukiem w tym stylu, świetna jest również ceramika, czy też szkło (jak fasetowane, kolorowe kieliszki do wina). Ten styl tworzą detale - tekstylia, grafiki, dekoracje. Jeżeli mamy oryginalne epokowe przedmioty to tym lepiej - warto je wykorzystać. Tak wiec nie wyrzucaj serwety koronowej po babci, nie wyprzedawaj serwisu porcelanowego, czy też kryształowych wazonów. Zastanów się jak możesz wyeksponować te przedmioty, które przecież są bardzo oryginalne i jednocześnie są rodzinną pamiątką.


Dodatki do mieszkania - nie kupuj impulsywnie!

Dekorowanie mieszkania to jedna z najprzyjemniejszych czynności. Jak wybrać dodatki, żeby stworzyć przytulne i jednocześnie niezagracone mieszkanie? Przede wszystkim - dajmy sobie spokój z impulsywnym kupowaniem, to co wpada nam w oczy w sklepie niekoniecznie będzie dobrze wyglądało w naszym domu. Żeby z czegoś, co ma przynieść nam radość nie zrobił się prawdziwy koszmar, trzeba sporządzić plan. Co mam na myśli? Najpierw podejmujemy decyzję o tym jakie dodatki chcemy kupić (w jakim stylu, w jakim kolorze, z jakiego tworzywa), a dopiero potem jedziemy do sklepu. Naprawdę świetnym pomysłem jest robienie zakupów online - tutaj łatwiej będzie nam opanować dzikie instynkty, ponieważ nie musimy wybierać w danej chwili - możemy dobrze sobie wszystko przemyśleć i uruchomić wyobraźnię, a wybór mamy właściwie nieograniczony.


Wygląd wnętrza (mieszkania) ma znaczenie

To jak wygląda nasz dom lub mieszkanie ma bardzo duży wpływa na nasze samopoczucie. Psycholodzy coraz częściej zwracają uwagę na to, że krzykliwe kolory wcale nie wpłyną nas dobrze. Przestrzeń domowa powinna być tak urządzona, byśmy mogli w niej odpocząć. Nie męczmy naszego umysłu nadmiarem bodźców - wzorów, kolorów i faktur. Co nie znaczy, że wszystkie mieszkania mają byś ascetyczne - to nie o to chodzi. Klimat najlepiej budować za pomocą detali dekoracyjnych, jednak zachowajmy też umiar. Miło jest mieć na czym zawiesić oko - zadbajmy o galerię obrazów, grafik, czy też zdjęć. By nadać indywidualnego i rodzinnego charakteru, mogą to być fotografie z rodzinnego albumu. Nie malujmy ścian na intensywne kolory bo to naprawdę szybko nam się znudzi. Kupmy poduszki w naszym ulubionym kolorze, zasłony, wazony i inne dekoracje. Takie plamy koloru wyglądają naprawdę dobrze.


Styl prowansalski a vintage

Do stylu retro można podpiąć również inne style. Sporo takich elementów znajdziemy w stylu skandynawskim, ale jeśli nie pasuje nam ta estetyka, możemy poszukać inspiracji w innym klimacie. Świetnym pomysłem jest styl prowansalski - jest mocno wakacyjny, pastelowy i właśnie z elementami vintage. Kojarzy się przede wszystkim z lawendą i pastelowymi odcieniami, z kratką vichy i bielonym drewnem. Jest dość rustykalny, ale można go również wprowadzić do bardziej dystyngowanych wnętrz. Świetnie sprawdzi się w kuchni, jeśli jest urządzona w neutralnych kolorach. Ten styl to dużo drewna, naturalności i sielskości, jest bardzo kobiecy. Warto poszukać dodatków w sklepach internetowych i wzbogacić swoje wnętrze.


O zasłonach

Wystrój okien jest naprawdę bardzo ważny. Dzięki dobrze dobranym żaluzjom, roletom, czy zasłonom tworzymy nie tylko odpowiedni nastrój, ale też możliwość manipulowania światłem. Zasłony wracają ostatnio do łask i bardzo dobrze! Jeśli są z naturalnej tkaniny (jak len, czy bawełna) w jasnych barwach, to rozproszą dobrze światło i sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Najlepiej wyglądają takie sięgające do podłogi. Bez zasłon trudno sobie wyobrazić idealną sypialnię. Na co zwracać uwagę przy wyborze zasłon? Przede wszystkim na materiał, kolor i wzór. Jasne zasłony w jednolitym kolorze, z częściowo przepuszczającego materiału sprawdzą się prawie wszędzie - zarówno w skandynawskim stylu, jak i w klasycznych wnętrzach, z ciemnym drewnem i stylowymi meblami. Dobrze zrównoważą również nowoczesny minimalizm. Jednak, jak szaleć to szaleć - wielokolorowe zasłony też mogą wyglądać świetnie, jednak tylko w pomieszczeniu odpowiednio dużym i takim, gdzie nie dzieje się za dużo (czyli nie ma wielu wzorów i kolorów). Ważne, żeby wiedzieć jaki efekt zamierzamy osiągnąć.